Poradniki

Zestaw ucieczkowy. Jak przygotować się do wojny.

plecak ucieczkowy

Zestaw ucieczkowy - co powinieneś zabrać ze sobą

Zestaw ucieczkowy to nic innego jak najbardziej potrzebne rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą w przypadku kiedy będziemy zmuszeni do ewakuacji z naszego mieszkania czy też domu. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że nasz tok myślenia uległ zmianie. Do tej pory nagrywając odcinki na  nasz kanał związany z ewentualną ewakuacją czy też o plecaku BOB z reguły był odbierany przez społeczeństwo, że przysłowiowo, po co to komu. Sytuacja drastycznie się zmieniła po wybuchu wojny na Ukrainie, ponieważ do każdego z nas dotarło, że sytuacja polityczna zmieniła się z dnia na dzień, a co najważniejsze z pewnością każdy z nas zadał sobie pytanie, czy Putin zatrzyma się na Ukrainie. W pierwszych dniach wojny sklepy militarne pozbyły się praktycznie całego towaru, co świadczy o tym, że każdy z nas przygotowywał się na ewentualny konflikt. Zresztą podobne oblężenie sklepów doznaliśmy przy pierwszym lockdownie podczas pandemii. Ludzie wpadali w panikę, wykupując papier toaletowy oraz ryż i różnego rodzaju racje żywnościowe. Wtedy mówiłem – spokojnie, pandemia nie spowoduje tego, że w sklepach braknie żywności, i teraz wiem, że miałem rację. Niestety całkowicie inaczej to wygląda w przypadku najazdu na Polskę wojsk agresora. Wydaje mi się, że to są po prostu prawa wojny. Nie ważne czy będą ruscy czy też inna nacja, uważam, że każde wojska agresora na terenach okupowanych będą działać tak samo. A jak będą działać? Będą rabować co się da, gwałcić itp. Bo w końcu kto im co zrobi? Pójdą do więzienia za to, że ukradli telewizor? No nie… Zresztą sami zadajcie sobie pytanie jak Wy byście się zachowali jako żołnierze, którzy najechali inny kraj. Wydaje mi się, że taki żołnierz albo na wojnie zginie albo się wzbogaci. Dlatego też jest tak ważne, aby się odpowiednio przygotować do takiej sytuacji. Bo w przypadku ewentualnego najazdu agresora na Polskę zostanie rozwalona cała infrastruktura, brak prądu, wody a co najgorsze jedzenia.

Jak powinieneś się zachować podczas wybuchu wojny jako cywil.

wojna na ukrainie

źródło zdjęcia AFP photo

Przeprowadzając ostatnio wywiad z Krzysztofem Lisem z bloga Domowy Survival, wspólnie twierdzimy, że cywila na wojnie nie powinno być. Jeżeli wcześniej nie interesowałeś się prepperingiem, przygotowaniem na najgorsze to niestety w ciągu kilku dni nie pochłoniesz tak obszernej wiedzy, jakim jest survival czy też preppering nie wspominając już o doświadczeniu nabytym w terenie. Pozostaje Ci jedynie rozsądna ewakuacja. I już na wstępie zaznaczę, że najgorszym pomysłem jest ucieczka do lasu.  Wyobraź sobie taką sytuację. Postanawiasz ewakuować się wraz ze swoją rodziną do lasu. Masz przygotowany namiot, czy też hamak. Pomyśl, jak odbiorą Cię wojska agresora a co najgorsze nasze wojska. Jesteście po prostu dywersantami. Bo jak bym tak to odebrał, będąc żołnierzem, który napotyka w lesie obóz z ogniskiem, ludzi ubranych w moro potraktował bym jako wojska przeciwnika i duże prawdopodobieństwo byłoby takie, że otworzyłbym do nich ogień bez ostrzeżenia. No bo w końcu albo ja, albo oni. Coś w tym jest prawda? Więc jak się zachować podczas ewentualnej inwazji, gdzie się udać i jak się zachować?

Mam nadzieję, że wybiłem Wam z głowy ewakuację do lasu. No to gdzie mamy uciekać? Wbrew pozorom najbardziej rozsądnym miejscem, jest miejsce wyznaczone przez nasze władze. Tam jest największa szansa, że miejsce wyznaczone przez Państwo będzie bezpieczne i w takich punktach będziemy mogli liczyć na, chociażby wodę czy też coś do jedzenia. Oczywiście warto a nawet trzeba mieć ze sobą kilka rzeczy, które ułatwią nam podróż do takiego miejsca.

Co powinieneś zabrać ze sobą podczas ewakuacji?

Zestaw ucieczkowy. Jak przygotować się do wojny.

Filtr turystyczny do wody

Ewakuacja ludności cywilnej z zagrożonego działaniami wojennymi obszaru niestety jest bardzo ciężką. Sugeruję, aby decyzję o ewentualnej ewakuacji nie podejmować na ostatnią chwilę. Głównym powodem jest to, że jeżeli taką decyzję podejmiemy zbyt późno z pewnością wszystkie drogi wyjazdowe, obwodnice będą zakorkowane. Jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy zmuszeni do pieszej wędrówki, a podczas takiej wędrówki oczywiście najważniejsza jest woda. Na szczęście nie żyjemy gdzieś w dziczy i zakładam, że każdy z nas pomoc uzyska w ciągu maksymalnie 48 godzin od opuszczenia miejsca swojego zamieszkania.  Jednak wydaje mi się, że warto być samowystarczalnym i zapatrzyć się w odpowiedni filtr do wody, który umożliwi nam w wrazie potrzeby przefiltrowanie wody pozyskanej w terenie. Oczywiście ważna jest też wiedza i zdrowy rozsądek z jakiego żródła taką wodę pozyskać, ponieważ na rynku są różne filtry do wody, które mają różne specyfikacje. Ważne jest, aby ze sobą zabrać pewien zapas wody, ale ona w pewnym momencie nam się na pewno skończy. Wtedy sytuację może uratować filtry do wody. Na Polskim rynku jest wiele rodzajów systemów filtracji wody w terenie. Jedne filtry usuwają zanieczyszczenia biologiczne jak filtry Sawyer, inne jak filtry Grayl dodatkowo poradzą sobie z zanieczyszczeniami chemicznymi i pestycydami. Dlatego warto włączyć rozsądek i pozyskiwać wodę w miarę bezpiecznych źródeł.

Filtr do wody Grayl

Filtr do wody Grayl skutecznie a co najważniejsze szybko oczyści wodę z bakterii jak pestycydów oraz zanieczyszczeń chemicznych. Może również służyć jako przenośny bidon czy też butelka na wodę. Wadą filtru Grayl jest to, że wkład filtrujący po pewnym czasie będziemy musieli wymienić. Jednak serdecznie polecam to rozwiązanie.

Przenośne źródło energii w zestawie ucieczkowym

Drugą bardzo ważną rzeczą jest to, aby zapewnić sobie i ewentualnie swojej rodzinie podczas ewakuacji sprawdzone źródło zasilania. W końcu każdy z nas ma telefon a właściwie smartphone i z pewnością w momencie ewakuacji każdy z nas będzie z niego korzystał wbrew pozorą, o dużo częściej niż podczas zwyczajnego dnia. Jestem pewien, że będziecie się chcieli skontaktować ze swoimi bliskim jak i dowiedzieć się jak wygląda sytuacja w kraju i czy miejsce, w które się udajemy na pewno jest bezpieczne. Bardzo fajnym pomysłem jest również zakupienie przenośnego radyjka, które zasilane jest panelem solarnym, aby być na bieżąco z komunikatami. Zakładam również, że dostęp do internetu będzie bardzo ograniczony ze względy na przeciążenia sieci jak nie zniszczenie infrastruktury nadajników przez wojska agresora. Więc jakie rozwiązanie wybrać. Wydaje mi się, że jedyną słuszną opcją jest zakup panelu solarnego. Powerbank z panelem solarnym o mocy 21W zagwaratuje Wam, że w miarę szybko naładujecie swój telefon podczas wędrówki. Warto zwrócić uwagę, aby panel solarny miał wbudowany powerbank. Takie rozwiązanie umożliwi ciągłe doładowywanie powerbanka podczas naszej ewakuacji. Wiecie, lepiej mieć zapas energii niż cały czas liczyć na słonce.

Dokumenty oraz akty własności

Zrób kopię, zdjęcie swoich dokumentów i aktów własności ziemi której posiadasz. W końcu nie wiesz na jaki czas musisz się ewakuować. Nie wiesz również, czy Twoje mienie zostanie zrównane z ziemią. Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Ale warto mieć ze sobą kopię dokumentów aby ewentualnie udowodnić, że ta ziemia, to mieszkanie należy do Ciebie. W plecaku ucieczkowym kopia dokumentów nie zajmuje dużo miejsca i warto o tym pomyśleć.

Zobacz moją rozmowę z Krzysztofem Lisem z bloga. Domowy Survival. Podczas naszej 20-minutowej rozmowy poruszaliśmy temat ewakuacji oraz co należy ze sobą zabrać, aby w miare bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się w terenie. Krzysztof od dawna zajmuje się tematyką ewkuacji oraz przygotowaniem na najgorsze. Myślę, że ten materiał jest świetnym uzupełnieniem tego wpisu. Serdecznie polecam go zobaczyć.

Gotówka czy karta płatnicza?

Obowiązkowo podczas ewentualnej ewakuacji ze swojego miejsca zamieszkania powinieneś posiadać odpowiednie środki płatnicze. I tu odrazu zaznacza. Karta kredytowa czy tez karta płatnicza absolutnie nie ma sensu. Po pierwsze bankomaty nie będą działać a po drugie ze względu na brak prądu lub internetu nie będziemy mogli nią zapłacić w sklepie czy też na stacji benzynowej. Zawsze warto mieć ze sobą zapas gotówki. Bardzo ważne jest to, aby mieć ze sobą zarówno naszą walutę jak i euro. Dlaczego? Zakładając, że będziecie się próbowali ewakuować poza granicę naszego kraju o wiele wygodniej będzie Wam zapłacić w euro niż w naszych złotówkach. Zresztą duże prawdopodobieństwo jest takie, że nasza waluta podczas kryzysu poleci na łeb i szyję i po prostu poza granicami Polski będzie mało warto. Wtedy zdecydowanie za euro będziemy w stanie o wiele więcej kupić. Tak samo warto zabrać ze sobą złoto które może posłużyć jako środek płatniczy w dowolnym miejsu na ziemi.

Jaki prowiant zabrać ze sobą?

Oczywiście obowiązkowym wyposażeniem w plecaku ucieczkowym oprócz wody jest  prowiant. Wracając do początku mojego wpisu, gdzie założyłem, że w Polskich warunkach czas ewakuacji nie będzie dłuższy niż 48h, bo zakładam, że w tym okresie na pewno dostaniemy jakąś pomoc, warto na czas wędrówki czy też podróży samochodem zaopatrzyć się w odpowiedni prowiant. Oczywiście, prowiant który zamierzamy ze sobą zabrać, musi być przede wszystkim lekki, pożywny oraz dostarczyć nam dużo energii. W żaden sposób nie ryzykował bym aby w taką podróż zabierać ze sobą przetwory w słoikach jak fasolki, flaczki, bogracze, kociołki. Takie słoiki są duże, ciężkie a co najgorsze, jeżeli taki słoik rozwali nam się w plecaku, zaleje nam cały sprzęt, który posiadamy. Konserwy, owszem można ze sobą zabrać, ale też nie w dużej ilości, ponieważ zajmują dużo miejsca i są również ciężkie. Owszem, można zabrać jedną dwie konserwy na głowę, ale bardziej skupiłbym się na żywności liofilizowanej. Liofilizaty używane są najczęściej przez himalaistów, są lekkie, zajmują mało miejsca w plecaku więc można zabrać ich naprawdę sporo, są smaczne a co najważniejsze, dają potężną dawkę energii. To taki prawdziwy obiad w saszetce. Osobiście sam osobiście zabieram na swoje wyprawy bushcraftowe tego typu jedzenie. Osobiście jeżeli mogę Wam polecić to zachęcam do spróbowania lioflizatów Polskiej marki Lyofood. W ofercie marki Lyofood mamy bardzo wiele dań więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wiele dań w ofercie marki Lyofood

  • Białko [g] 38,4
  • Cukry [g] 3,7
  • Kwasy tłuszczowe nasycone [g] 1,03
  • Sól [g] 2,9
  • Tłuszcze [g] 4,7
  • Wartość energetyczna / Kalorie [kcal] 382
  • Wartość energetyczna [kJ] 1616
  • Węglowodany [g] 43,9

Na czym jak przygotować posiłek podczas ewakuacji?

No właśnie. Pewnie podczas ewakuacji z pewnością będziesz chciał napić się czegoś ciepłego. Jeżeli chcesz gotować w terenie, musisz robić to szybko. Warto pamiętać, że Twoim głównym celem jest ewakuacja a nie biwak. Nie wiadomo też, w jakim okresie przyjdzie nam się ewakuować może być to lato albo zima. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ, chociażby w deszczowe dni będzie Ci trudno rozpalić ognisko, ponieważ będzie trudno pozyskać odpowiedni materiał. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście zakup kuchenki gazowej oraz odpowiedni zapas kartuszy gazowych. Takie rozwiązanie umożliwi Ci szybkie zagotowanie wody na herbatę, kawę lub do przygotować posiłek, o którym już wcześniej wspominałem jak liofilizat. Oczywiście warto, abyś w plecaku ucieczkowym posiadał stalowy kubek w którym zagotujesz wodę. Na szczęście taki kubek będziesz mógł już kupił od 8 zł na allegro. Warto się więc zaopatrzyć w taki zestaw.

kuchenka spider pro

Kuchenka Meva Spider Pro + stalowy kubek

Kuchenka turystyczna na gaz Meva Spider Pro towarzyszy mi już ponad trzy lata podczas wycieczek bushcraftowych. Kuchenka Meva Spider Pro jest tak skonstruowana, aby ogrzewać gaz własnym płomieniem. Takie rozwiązanie sprawia, ze nawet w zimne dni płomień jest duży. Od paru lat również używam stalowego kubka do gotowania wody. Oczywiście można kupić kubek z tytanu który jest o dużo lżejszy oraz wytrzymalszy. Ale ja wychodzę z założenia, że to tylko kubek do gotowania wody. Oczywiście są też tańsze kuchenki, ja jednak zawsze stawiam na jakość i sprawdzone rozwiązania. Warto w kuchence od czasu do czasu sprawdzić czy nie ma zatkanych dyszy. Po prostu od czasu do czasu warto ją przepalić.

Tarp czy też plandeka może uchronić Was przed deszczem

Pewnie zastanawiacie się, czy zabrać ze sobą namiot lub też hamak. Mam tutaj bardzo mieszane uczucia. Z pewnością warto ze sobą mieć śpiwór, każdy z nas powinien mieć śpiwór jak i matę czy też karimatę która umożliwi wygodny odpoczynek podczas wędrówki. Odradzałem Wam już ukrywanie się w lasach – spanie w hamakach itp. Jednak kiedy dotrzecie do bezpiecznego miejsca warto było by komfortowo odpocząć. Mata, karimata, samopompa z pewnością podniesie komfort odpoczynku a odpowiedni śpiwór zadba o termikę waszego ciała. Czy zabierać ze sobą tarp? Warto mieć, ale nie stawiam go jako priorytet. Taki tarp czy też plandeka może posłużyć jako ochrona przed deszczem podczas ewakuacji.

Zabierz ze sobą ubrania na zmianę

Oczywiście warto mieć w plecaku ucieczkowym chociaż jeden komplet ubrań na zmianę. W razie przemoknięcia, czy też kiedy zdarzy się mechaniczne uszkodzenie garderoby, warto mieć coś w rezerwie. Poza tym chyba nie chcielibyśmy się kłaść do śpiwora w tym czym przemierzaliśmy drogę. Oczywiście warto zabrać ze sobą również turystyczne mydełko, tak aby się odświeżyć po przebytej drodze.

Podsumowanie

Sytuacja na Ukrainie sprawiła, że każdy z nas inaczej patrzy na świat. Wojna w naszym pokoleniu nigdy nie była tak blisko. Mam nadzieję, że tym krótkim poradnikiem podpowiedziałem Ci, co powinieneś zabrać ze sobą podczas ewakuacji. Oczywiście mam głęboką nadzieję, że nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie. No ale jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony.

  1. Bushmot pisze:

    Ciekawy wpis, choć obejmuje już naprawdę ciężka sytuację – chyba gorsza niż na Ukrainie, bo tam nawet w Mariupolu internet działał jeszcze do niedawna. Ale sam artykuł to ciekawa baza to zbudowania zestawu ucieczkowego, nie tylko przed wojną, ale na różne okoliczności.
    A wg mnie, w obecnych okolicznościach, gdy zbliżające się zagrożenie nie będzie zaskoczeniem – najlepszym zestawem ucieczkowym będzie wcześniejsze wyjście z domu i ucieczka zapakowanym po dach samochodem.

    1. neuron81 pisze:

      Niestety z internetem jest kiepsko. Sam osobiście przeżyłem ciekawe doświadczenie podczas bardzo dużego zgromadzenia ludzi ( koncert Podsiadło na śląsku 50k ludzi) sieć całkowicie padła. Miałem problem aby pobrać bilety online. Pokazuje to, że podczas dużej ewakuacji, nadajniki i odbiorniki padną

Komentowanie zablokowane