Bushcraft, Nasze Filmy

Riese czyli nasz biwak w Górach Sowich

Riese Góry Sowie

Riese, znany także jako kompleks “Olbrzym”, to miejsce, które każdy miłośnik historii, a w szczególności okresu II Wojny Światowej, powinien odwiedzić. Osobiście jestem właśnie takim entuzjastą. Moja fascynacja historią, zwłaszcza epoką II Wojny Światowej, zaczęła się już w szkole średniej. Wszystko to za sprawą mojego profesora, który miał niezwykły talent do przekazywania wiedzy. Nie ograniczał się on do faktów wyjętych prosto z podręcznika. Był po prostu pasjonatem, takim jak ja! Jego lekcje były tak porywające, że można było słuchać go godzinami, dyskutować, wyciągać wnioski oraz analizować błędy. Śmiało mogę stwierdzić, że prowadził nas przez lekcje w sposób nieszablonowy i potrafił zaciągnąć do historycznej dyskusji wszystkich.

History Hiking oraz Dariusz Kwiecień

Jednak to nie tylko on sprawił, że Góry Sowie i Riese stały się dla mnie tak intrygujące. Muszę przyznać, że duży wpływ miały również kanały na YouTube poświęcone tematyce kompleksu Riese. Te multimediale źródła historii przyczyniły się do pogłębienia mojego zainteresowania, inspirując do dalszych poszukiwań i odkrywania tajemnic przeszłości zawartych w tych monumentalnych konstrukcjach. Oczywiście można polonizować na temat wiedzy Dariusza Kwietnia z kanału Riesie Olbrzym, ale chyba każdy z nas, który widział kiedykolwiek kanał Darka z pewnością przyzna mi rację, że Darek ma specyficzny oraz bardzo wciągający dar opowiadania historii. Drugim kanałem na Youtubie jest oczywiście History Hiking oraz History Story prowadzonego przez Łukasza Kazka. W moim odczuciu Łukasz Kazek jest godnym następcą Bogusława Wołoszańskiego. Serdecznie polecam zerknąć w wolnej chwili na kanały wymienione wyżej.

Weekend Leśnych Ludzi w Górach Sowich

Teraz już chyba dokładnie rozumiecie, jak bardzo zależało mi na odwiedzeniu tego miejsca. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że aby w pełni poczuć atmosferę Riese i zrozumieć znaczenie tego miejsca, weekend to zdecydowanie zbyt krótki czas. Nawet to za mało, aby zwiedzić wszystkie dostępne dla turystów zakątki podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. W końcu, aby dokładnie poznać takie miejsca jak Osówka, Włodarz czy Sztolnie Walimskie, potrzeba znacznie więcej czasu. Ale uwierzcie mi, sama podróż samochodem przez tak kultowe miejsca jak Jedlinka, Głuszyca czy Rzeczka, które często są wymieniane przez wspomnianych wyżej youtuberów, dostarczyła mi wiele radości.

Sama jazda, obserwacja zmieniających się krajobrazów i świadomość, że poruszam się ścieżkami historii, naprawdę sprawiły, że każda minuta tej wyprawy była fascynująca. Taka podróż pozwala nie tylko na zobaczenie miejsc znanych z opowieści, ale również na osobiste doświadczenie fragmentu przeszłości, co jest niewątpliwie nieocenionym elementem dla każdego miłośnika historii.

Biwak w kamieniołomie w Głuszycy

Po dniu pełnym emocji nadszedł oczywiście czas na biwak, ponieważ, jak już wiecie, uwielbiamy nocować w plenerze. Tym razem naszym schronieniem był namiot marki Alpinus. Nie wspomniałem wcześniej, ale oczywiście na wyprawę po Górach Sowich i kompleksie Riese zabrałem ze sobą zarówno moją żonę, jak i syna Janka. Oj, mam wrażenie, że Janek odziedziczył moje zamiłowanie do przygód, a niekoniecznie te cechy, które wyróżniają moją żonę. Mimo jego młodych 12 lat, widać wyraźnie, jak bardzo cieszy go nocowanie w lesie i odkrywanie takich miejsc. Oczywiście to był czas na tgz. chill ze znajomymi. Ognisko, dobra kolakcja przyrządzona na żywym ogniu, naładowanie energii, aby następnego dnia zdobyć górę. Zresztą zaparzam Was na nasz film z tego wypadu. Samo zobaczcie jak niesamowicie spędziliśmy czas w terenie.

Zobacz nasz film

Dodaj komentarz