Bushcraft

Poza Szlakiem Lędziny czyli Pionto Taila jesień 2022

Zlot Poza Szlakiem Lędziny

Jesienny zlot Poza Szlakiem, który odbył się w dniach 23.09 do 25.09.2022 w miejscowości Lędziny (południe Polski, okolice Katowic)  dobiegł końca. To już moja piąta edycja, na której miałem przyjemność uczestniczyć, czyli na tę chwilę wychodzi na to, że byłem na wszystkich edycjach Poza Szkakem 🙂 Oyee. Niestety, w jesiennej edycji zlotu 2022 z różnych względów nie mogłem  uczestniczyć w całości. W sensie- nie mogłem zostać na noc 🙁 Ale ze względu na to, że od mojego miejsca zamieszkania do miejscowości Lędziny mam zaledwie 40 km, to koniecznie na chwilę musiałem tam wpaść, przybić piątki ze znajomymi oraz pocykać trochę zdjęć.

Gdzie odbywa się zlot Poza Szlakiem?

Zlot Poza Szlakiem odbywa się na terenie dawnej bazy rakietowej w Lędzinach, po zlikwidowaniu jednostki wojskowej w Lędzinach, teren został zaadaptowany przez miłośników Airsoftu jak i Offroadu. Skoro teren jest otwarty dla każdego, to z mojej strony pełen szacunek dla organizatorów zlotu Poza Szlakiem za przygotowanie miejsca pod zlot. Wiecie, posprzątanie po kimś śmieci, a z pewnością na tak rozległym terenie, jakim jest była baza rakietowa w Lędzinach to naprawdę sukces.  Oczywiście znajdą się miejsca, gdzie są porzucone opony (które służą jako zapory ASG) ale jest tego stosunkowo niewiele.. I z czystym sumieniem mogę napisać, że teren został posprzątany wyśmienicie.  Z resztą jak co roku organizatorzy spotykają się o dużo wcześniej, podcinają gałęzie, koszą trawę i sprzątają. Tak – jest tam czysto i jeszcze raz wspomnę, że za to organizatorom z mojej strony ma wielkie brawa. Oczywiście podczas zlotu jest podstawiony duży kontener na śmieci. Więc o ile zlotowicze zachowają porządek, to miejsce po zlocie teoretycznie powinno lepiej wyglądać niż przezd zlotem.

Kto może przyjechać na Zlot Poza Szlakiem

Tak naprawdę na zlot może przyjechać każdy. Nie zależnie od płci czy wieku. Jest to miejsce, które z założenia ma jednoczyć ludzi o podobnych pasjach. Jakie to są pasje? I to można wymieniać i wymieniać. Poza Szlakiem jest zlotem gdzie możemy spotkać pasjonatów militarii, rekonstrukcji, bushcraftu, survivalu, offroadu, miłośników noży, a nawet miłośników spawania 🙂 Tych wszystkich ludzi łączy jednak jedna wielka pasja. Pasja do natury. Dlatego, jeżeli kochasz naturę, lubisz poznawać ciekawych ludzi, koniecznie musisz odwiedzić zlot Poza Szlakiem.

Jak można spać na zlocie Poza Szlakiem?

Teren bazy wojskowej w Lędzinach jest tak urozmaicony, że bez problemu można rozbić namiot czy też hamak. Oczywiście jeżeli posiadacie kampera, też bez problemu wiedziecie (bez prądu). Na miejscu zlotu są zawsze wyznaczone specjalne strefy dla namiotów, hamaków oraz dla kamperów czy dla ludzi, którzy śpią w samochodach. Dlatego też przyjeżdżając na zlot możesz zobaczyć oraz wymienić się doświadczeniami z różnymi grupami ludzi, którzy nocują na swój sposób.

Ile kosztuje bilet i co gwarantuje organizator?

Najtaniej bilety na zlot Poza Szlakiem można oczywiście kupić online. Jeżeli jednak nie uda Ci się nabić biletu online, możesz oczywiście kupić bilet na miejscu. Oczywiście w dniu zlotu bilety są nieznacznie droższe, ale można dopasować swój pakiet w zależności od długości pobyty. Jeżeli przyjechaliście na jeden dzień, bilet będzie tańszy. Na edycji jesień 2022 koszt jednodniowego biletu to 80 zł. Warto zaznaczyć, że dzieci do 10 roku życia na zlot wchodzą za darmo oczywiście w obecności prawnego opiekuna. W cenie biletu mamy miejsce noclegowe,  jedzenie z kuchni polowej, bieżącą wodę, oraz toalety. Oczywiście ciekawe prelekcje, konkursy organizowane przez sponsorów zlotu jak i samych organizatorów, darmowe piwo oraz doborowe towarzystwo.

Jak wypadała 5 talio Poza Szlakiem w Lędzinach?

Jak zawsze mogę powiedzieć, że organizatorzy spisali się na medal. Nie mogę w 100 % Wam przekazać tego, co tam się działo, bo byłem tylko na jeden dzień, ale jakieś moje spostrzeżenia mogę Wam przekazać. Jak zawsze pogoda dopisała, więc na trudne warunki atmosferyczne raczej nikt nie narzekał. Na zlocie pojawiło się dużo firm, które oferowały swoje produkty na sprzedaż, takie jak: kolba.pl, lyofood. Jednak odniosłem wrażenie, że na jesiennej edycji było dużo mniej uczestników niż w poprzednich latach. ALe chyba trochę się nie dziwię, niestety sytuacja jaką mamy w kraju, rosnącą inflacja, drogie paliwo trochę może odstraszyło ludzi od przyjazdu na zlot. Czy uczestnictwo w zlocie jest drogie? Równolegle z terminem zlotu Poza Szlakiem w centralnej Polsce odbywał się bardzo podobny zlot na który miałem ochotę również jechać. Koszt biletu to około 150 zł (jeżeli się mylę to mnie poprawcie) za trzy dni. Dojazd na miejsce, kupno wyżywienia, napojów i naglę się robi 500 zł. Więc wydaje mi się, że wizualnie niska frekwencja (to są moje odczucia) na zlocie spowodowana jest po prostu kosztami. Jestem pewiem, ze jak koszty paliwa by były niższe było by na zlocie Poza Szlakiem o dużo więcej ludzi.

Dodaj komentarz