Bushcraft, Poradniki

Krzesiwo do rozpalania ognia. Jakie wybrać?

krzesiwo do rozpalania ognia

Krzesiwo do rozpalania ognia jest obowiązkowym wyposażeniem każdego miłośnika bushcraftu czy też survivalu. Oczywiście możecie powiedzieć, po co ci krzesiwo jak można rozpalić ogień za pomocą zapalniczki czy też zapałek. Tak to prawda, możesz tak zrobić, ale nie ukrywajmy, że krzesiwo stało się takim małym  symbolem wśród miłośników survivalu oraz bushcraftu. Jeżeli chcesz zostać bushcrafterem czy też survivalowcem wypadałoby, abyś potrafił rozpalić ogień w każdych warunkach za pomocą właśnie tego narzędzia. Oczywiście krzesiwo stało się bardzo popularne dzięki samemu Bear-lowi Grylls, który w swoich programach telewizyjnych na Discovery w każdym odcinku rozpalał ognisko za pomocą krzesiwa. Jestem pewien, że każdy z Was po obejrzeniu jego programu chciał spróbować rozpalić ogień za pomocą krzesiwa. A więc, czy renomowanej marki krzesiwo do rozpalania ognia ułatwi nam zadanie? Czy bardziej liczy się wiedza praktyczna w tym zakresie?

Dlaczego krzesiwo do rozpalania ognia jest takie ważne w ekwipunku miłośnika bushcraftu?

Choć wydaje się, że rozpalenie ognia za pomocą zapalniczki czy zapałek jest łatwiejsze i wygodniejsze, to jednak krzesiwo oferuje szereg zalet, które przekładają się na praktyczną wiedzę i umiejętności survivalowe. Po pierwsze, krzesiwo działa w każdych warunkach – niezależnie od tego, czy jest mokro czy sucho, wietrznie czy deszczowo. Dzięki temu, że nie wymaga paliwa, jakie znajdziemy w zapalniczkach, krzesiwo jest niezwykle praktycznym narzędziem, które może rozpalić ogień w każdych warunkach biwakowania.

Po drugie, krzesiwo to narzędzie wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do zapałek czy zapalniczek, które po użyciu tracą swoją wartość, krzesiwo można wykorzystać wielokrotnie, dzięki czemu jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Najlepsze krzesiwa potrafią wydobyć nawet 35000 iskier, co sprawia, że zyskujemy praktycznie nieskończone źródło pozyskiwania ognia. Oczywiście na rynku jest wiele rodzaj krzesiw. Występują krzesiwa bardziej przyjazne w użytkowaniu jak i takie, które wymagają dużego doświadczenia w rozpalaniu ognia – są to krzesiwa tradycyjne czy też kowalskie.

Po trzecie, korzystanie z krzesiwa to wyzwanie dla naszych umiejętności i wiedzy praktycznej. Wymaga to bowiem nie tylko technicznej precyzji, ale także umiejętności posługiwania się narzędziem w trudnych warunkach, co z pewnością wpłynie na nasze umiejętności survivalowe. Chociaż wydaje się, że rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa jest proste, to jednak kluczem do sukcesu jest ciągły trening.

rozpalanie ognia krzesiwem

Czy warto zainwestować w markowe, dobre krzesiwo?

Oczywiście, że tak. Markowe krzesiwo do rozpalania ognia zapewni nam większą niezawodność, trwałość i wygodę użytkowania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników przy wyborze odpowiedniego dla siebie krzesiwa. Na naszym rynku jest wiele marek, które produkują tego typu survivalowe gadżety. Prawda jest taka, że doświadczona osoba bez problemu rozpali ogień zarówno krzesiwem budżetowym jak i tym bardziej markowym. Jednak osoby bez większego doświadczenia kupując tanie krzesiwo, będzie musiała włożyć o wiele więcej energii w rozpalanie ogniska  niż jakby miała to zrobić lepszym krzesiwem.

Jakie są różnice między tanim a drogim krzesiwem?

Przeglądając różne oferty w sklepach internetowych, możemy zadać sobie pytanie, które krzesiwo będzie dla mnie odpowiednie. W końcu, na zdjęciach wyglądają one praktycznie tak samo. Szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość oferowanego krzesiwa. Może się okazać, że niska cena będzie miała przełożenie na wielkość krzesiwa. W rzeczywistości na rynku są miniaturki krzesiw, którymi nauka rozpalania ognia w terenie będzie bardzo trudna. Tego typu krzesiwa będą posiadały małe iskorwniki jak i pręty co zdecydowanie przełoży się na siarczystość oraz wielkość wydobywającej się iskry.

Wysokiej jakości iskrownik

Kluczem do sukcesu jest również dobry iskrownik. Iskrownik to blaszka za pomocą której pocieramy o pręt krzesiwa. Oczywiście zamiast iskrownika możemy użyć do rozpalenia ognia noża, ale skoro producent wraz z krzesiwem dodaje iskrownik warto by było aby spełniał swoje zadanie. Niestety z doświadczenia wiem, że iskrowniki w tanich krzesiwach nie spełniają swojej roli. Marka krzesiw Light My Fire posiada w moim odczuciu bardzo dobre iskrowniki.

Twardość krzesiwa ma znaczenie.

Często w tańszych krzesiwach producent stosuje twarde pręty. Oczywiście będzie się to przekładało we wkład naszej energii w proces pozyskiwania ognia. Dzieci podczas nauki rozpalania ognia za pomocą krzesiwa będą miały duży problem w wyiskrzeniu iskry. Często zdarza się również, że iskry z takich prętów o dużo mniej siarczyste od tych z renomowanych marek. Znowu tutaj musze się odwołać do marki Light My Fire w któej zastosowane są dosyć miękkie pręty co ułatwia rozpalenie ognia w terenie nawet w najgorszych warunkach.

Czy jak będę miał lepsze krzesiwo to rozpalę szybko ognisko?

Niestety nie, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa to jest cały proces od przygotowania odpowiedniego materiału na ognisko, dobru miejsca oraz użytej podpałki czy też rozpałki. Jest wiele metod gdzie możemy sobie skutecznie ułatwić rozpalanie ognia, jednak w moim mniemaniu, czy drogie czy tanie krzesiwo – to nie  ma znaczenia. Aby rozpalić ogień krzesiwen po prostu należy się tego nauczyć

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI LEŚNYCH LUDZI

ZGARNIJ 4% RABATU NA PIERWSZE ZAKUPY

Zobacz naszą Politykę Prywatności

Dodaj komentarz