Poradniki

Apteczka turystyczna – jak skompletować odpowiedni zestaw

apteczka turystyczna

Apteczka turystyczna to nieodłączny element każdej wycieczki czy podróży. Dzięki niej, w razie nagłej potrzeby na szlaku, czy też będąc na biwaku, możemy szybko i skutecznie udzielić sobie jak i innym pierwszej pomocy.W naszym poradniku przedstawimy, jak stworzyć kompletną apteczkę turystyczną, która pozwoli Ci bezpiecznie i bez stresu cieszyć się swoją przygodą.

Dlaczego warto mieć apteczkę turystyczną?

Apteczka turystyczna to nieodłączne wyposażenie każdego turysty, zarówno podczas krótkiego spaceru po lesie, jak i podczas wielodniowej wycieczki górskiej czy też podczas bushcraftu. W razie nagłej potrzeby, może okazać się nieocenionym źródłem pomocy i ocalić nasze zdrowie a w skrajnych przypadkach życie. Dodatkowo, posiadanie apteczki turystycznej może uchronić nas przed koniecznością szukania pomocy medycznej w trudno dostępnych miejscach, co jest szczególnie ważne w przypadku turystyki górskiej czy też leśnej.  Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnej apteczki turystycznej, jeżeli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, konieczne będzie spersonalizowanie apteczki pod własne potrzeby.

Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe narzędzia i leki, które umożliwią udzielenie pierwszej pomocy w przypadku urazu lub choroby. Pamiętajmy, że podczas naszej podróży czy też biwaku w lesie jesteśmy najczęściej narażeni na zwichnięcia, przecięcia czy też zatrucia. W poniższym zestawieniu opisuję sam „obowiązkowy – startowy set” apteczki, który wymaga rozbudowania pod własne oczekiwania i preferencje.drowie.

apteczka turystyczna

Podstawowe elementy

  • Opaska elastyczna
  • Zwykły bandaż
  • Nożyczki
  • Sól fizjologiczna
  • Plastry opatrunkowe różnych rozmiarów (z opatrunkiem)
  • Woda utleniona lub inny środek odkażający
  • Rękawiczki jednorazowe
  • Folia NRC

Leki

  • Preparaty przeciwbólowe (np. paracetamol)
  • Leki przeciwgorączkowe (np. ibuprofen)
  • Preparaty przeciwskurczowe (np. Nospa) – szczególnie kobiety
  • Środki przeciwhistaminowe (np. na alergie)
  • Preparaty na biegunkę
  • Maść na stłuczenia i obrzęki oraz przetarcia

Najczęstsze urazy i choroby występujące w turystyce

  1. Skaleczenia i zadrapania – to jedne z najczęstszych urazów, jakie mogą spotkać turystów na szlaku. Mogą wynikać z przemarszu przez wymagający teren, kontaktu z ostrymi kamieniami, korzeniami drzew, itp.
  2. Udar słoneczny – to poważna choroba, która może grozić życiu. Najczęściej dotyka osoby, które nie pamiętają o regularnym nawadnianiu organizmu, oraz odpowiednim nakryciu głowy zwłaszcza w sezonie letnim szczególnie podczas upalnych dni. Objawy udaru słonecznego to: wysoka temperatura ciała, nudności, bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, drżenie rąk i nóg.
  3. Skręcenia i zwichnięcia – to urazy, które najczęściej dotykają ludzi, którzy podejmują się wędrówki po górzystych terenach. Mogą pojawić się na skutek przeciążenia stawów lub niefortunnego uderzenia w nierówności terenu.
  4. Ukąszenia owadów – to problem, z którym muszą się mierzyć niemal wszyscy, którzy wychodzą na szlak. Mogą pojawić się nie tylko na terenach leśnych, ale też nad jeziorami i rzekami. Najczęstszymi „sprawcami” ukąszeń są komary, kleszcze i osy.
  5. Biegunka – to choroba, która może pojawić się u osób, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed jedzeniem czy picie wody z nieznanych źródeł. Najczęściej biegunka to skutek zatrucia pokarmowego.
  6.  Przecięcia – szczególnie popularny uraz wśród pasjonatów bushcraftu.

Dodatkowe elementy wyposażenia apteczki turystycznej

Oprócz podstawowego wyposażenia, warto rozważyć dodanie do apteczki turystycznej dodatkowych elementów, które pomogą w przypadku różnych sytuacji awaryjnych. Przydatne mogą okazać się:

  • Termometr: pozwoli na bieżąco monitorować temperaturę ciała.
  • Specjalistyczna paska elastyczna: stosowana w przypadku urazu stawu lub mięśnia, może zabezpieczyć uraz i zapobiec pogorszeniu jego stanu.
  • Środki przeciw komarom: w zależności od kierunku podróży warto zaopatrzyć się w środki przeciw komarom, które pomogą zapobiec ukąszeniom i chorobom przenoszonym przez te owady. Z mojej strony mogę polecić środek o nazwie Mugga
  • Środki na oparzenia. W szczególnie przydatne gdy podczas naszego biwaku rozpalamy ognisko.
  • Specjalistyczne plastry na otarcia czy pęcherze: Kiedy zawiodą nasz nasze buty
  • Maska do sztucznego oddychania – dla osób które przeszły podstawowe kurs pierwszej pomocy.
  • Pinceta lub kleszczołapki: do bezpiecznego usuwania kleszczy
  • Agrafki lub zapinki do bandaży
  • Opaska zaciskowa – staza – w przypadku mocnych krwotoków
  • Leki na przeziębienie i grypę: w apteczce powinny znaleźć się leki na katar, kaszel i ból gardła.
  • Maści łagodzące podrażnienia skóry: w apteczce turystycznej powinny znaleźć się maści łagodzące oparzenia słoneczne oraz podrażnienia skóry.

Oczywiście nie możemy zapomnieć, aby uzupełnić apteczkę turystyczną w leki, które musimy zażywać regularnie przepisane przez lekarza.

Jak prawidłowo pakować apteczkę turystyczną?

Aby apteczka turystyczna spełniała swoją rolę, powinna być odpowiednio zapakowana. Najlepiej, jeśli zostanie umieszczona w szczelnym pokrowcu – etiu który zabezpieczy leki i akcesoria przed wpływem wilgoci oraz światła. Warto również pamiętać o oznakowaniu apteczki, tak aby łatwo było ją odnaleźć w razie potrzeby. Apteczka turystyczna powinna być tak spakowana w plecaku aby w awaryjnej sytuacji była szybko dla nas dostępna. osobiście moja apteczka turystyczna jest umiejscowiona w kominie mojego plecaka.

Podsumowanie

Apteczka turystyczna to niezbędny element wyposażenia każdego podróżnika. Odpowiednio zapakowana i wyposażona, pozwoli na szybkie i skuteczne działanie w przypadku sytuacji awaryjnej która może się wydarzyć podczas naszego biwaku. Warto pamiętać, aby dobrać leki i akcesoria do celu podróży oraz do własnych preferencji oraz zawsze sprawdzić, jakie leki są legalne w kraju, do którego się udajemy. Dzięki temu, będziemy mogli bezpiecznie cieszyć się swoją przygodą, nie martwiąc się o nasze z

Zobacz nasz film na temat naszych apteczek turystycznych

FAQ:

  1. Dlaczego warto mieć apteczkę turystyczną? Posiadanie apteczki turystycznej może okazać się nieocenionym źródłem pomocy w razie nagłej potrzeby, a także uchronić przed koniecznością szukania pomocy medycznej w trudno dostępnych miejscach podczas podróży turystycznej.
  2. Co powinna zawierać apteczka turystyczna?Apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe narzędzia i leki, takie jak opaska elastyczna, plaster opatrunkowy, nożyczki, sól fizjologiczna, woda utleniona, rękawiczki jednorazowe, folia NRC, preparaty przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, preparaty przeciwskurczowe, środki przeciwhistaminowe, preparaty na biegunkę oraz maść na stłuczenia i obrzęki oraz przetarcia.
  3. Jakie są najczęstsze urazy i choroby występujące w turystyce?Najczęstszymi urazami i chorobami występującymi w turystyce są skaleczenia i zadrapania, udar słoneczny, skręcenia i zwichnięcia, ukąszenia owadów oraz biegunka.
DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI LEŚNYCH LUDZI

ZGARNIJ 4% RABATU NA PIERWSZE ZAKUPY

[mailpoet_form id="1"]

Zobacz naszą Politykę Prywatności

Materiał sponsorowany:

Zobacz gorące newsy muzyczne w portalu www.muzycznynews.pl

Dodaj komentarz