Poradniki

Noż Opinel sprawdzi się prawie w każdych warunkach

nóż opinel

Nóż Opinel to rozwiązanie, które zaskoczy Cię uniwersalnością.

Nóż Opinel jest znany na całym świecie za swoją trwałość i uniwersalność. Marka ta jest tak stara, że wiele osób pamięta jak ich dziadkowie korzystali z tych noży. Opinel służył do wszystkiego, od krojenia warzyw i mięsa w kuchni, po prace na działce, takie jak cięcie drewna czy przygotowanie pokarmu dla zwierząt. W latach 90-tych, wiele osób mieszkających w miastach kupowało ogródki, gdzie hodowali warzywa, kury czy kaczki. Dzięki swojej trwałości i niezawodności, nóż Opinel był idealnym narzędziem do wszystkich tych prac. Obecnie, noże Opinel są nadal cenione za swoją jakość i prostotę, i stały się ikoną francuskiej rękodzieła

Jak powstała marka  noży Opinel?

Opinel to francuska marka produkująca noże, założona w 1890 roku przez Josepha Opinela. Początkowo produkowano tylko noże ręcznie robione, ale w późniejszych latach przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję masową. W 1955 roku Joseph Opinel opracował nowy mechanizm blokowania ostrza, co pozwoliło na jeszcze większą stabilność noża. Obecnie marka jest uważana za jedną z najważniejszych producentów noży w Europie, a ich produkty są cenione za swoją jakość, trwałość i prostotę. Obecnie oferują one różne modele, od klasycznych składanych noży po specjalistyczne noże do kuchni, łyżkowidelce, piły czy też noże bushcraftowe.

Nóż Opinel jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

Oferta noży Opinel jest bardzo szeroka. W ofercie producenta znajdziemy różne długości ostrza, jak i różnego rodzaju rękojeści wykonane z różnych rodzajów drewna. Każdy może odpowiednia dopasować nóż do swoich potrzeb. Mój wybór na Opinel Numer 9 w stali węglowej. Ponieważ nie do końca podobał mi się jego kolor, zaraz po zakupie postanowiłem go delikatnie zmodyfikować. Odrazu wylądował w warsztatowym imadle, gdzie poddałem rękojeść procesowi oczyszczenia z oryginalnego lakieru, wypalenia oraz zabezpieczenia olejem lnianym. Dzięki czemu mój nóż nabrał moim zdaniem charakteru. No cóż, zdecydowanie wolę w nożach ciemne (tak jak z resztą w wyborach ze skóry) ciemne kolory. Oczywiście nóż Opinel został zakupiony w stali węglowej, wiecie, po jakim czasie użytkowania na noży powstaje specyficzny osad. Dla minie tak przerobiony Opinel nabiera po prostu charakteru.

Gdzie używam najczęściej noża Opinel?

Mogę śmiało napisać, że Opinela używam praktycznie wszędzie. Najczęściej jednak służy mi jako mój nóż EDC i najwięcej czynności wykonuje nim w pracy. Tnę nim kartony oraz często przygotowuję posiłki. Uwierzcie mi, ze względu na swoją charakterystykę szlifu nóż wchodzi w cebulę czy też w pomidora jak w przysłowiowe masło. Oczywiście poradzi sobie również w terenie. Idealnie współpracuje z moim ulubionym krzesiwem Light My Fire i w przeciwieństwie do popularnej Mory, Opinel świetnie krzesze iskrę,więc nie raz posłużył mi do rozpalania ognia w terenie. Oczywiście nie mogę napisać, że wykonam nim każdą pracę obozową, bo do batonowania drewna absolutnie się nie nadaje (ze względu na blokadę) ale za to do cięcia sznurków czy też do przygotowania sobie patyka na kiełbaskę spisze się idealnie.

Nóż Opinel  Inox, ostry jak żyletka

Noże Opinel fabrycznie wychodzą ostre jak żyletka. Serio, nie znam osoby, która mając Opinela podczas pracy się nim nie przecieła. Nóż jest tak ostry, ze wystarczy przysłowiowo dotknąć skóry i przecięcie gotowe. Noże Opinel sprawdzą się również świetnie w myślistiwe. Na własne oczy widziałem, jak Przemysław Malec z programu Darz Bór za pomocą tego właśnie noża oskórował i wypatroszył zwierzynę. Oczywiście od czasu do czasu musiał go podostrzyć, ale bez większego wysiłku przygotował zwierzynę do konsumpcji 🙂

Zalety noża Opinel to:

  • trwałość
  • uniwersalność (może być używany do różnych czynności, np. krojenia warzyw i mięsa w kuchni, prac na działce)
  • niezawodność
  • prostota
  • jakość
  • stabilność ostrza dzięki nowemu mechanizmowi blokowania ostrza opracowanemu w 1955 roku
  • szeroka oferta – różne długości ostrza i różne rodzaje rękojeści wykonane z różnych rodzajów drewna pozwalają dopasować nóż do indywidualnych potrzeb.

A tak właśnie wygląda mój nóż Opinel w stali węglowej

nóż opinel

Dodaj komentarz