Bushcraft

Hamak czy namiot?

hamak czy namiot

Z pewnością każdy z Was kiedyś nocował w namiocie. Jest to bez wątpienia najbardziej znana na całym świecie metoda nocowania w terenie. Każdy kraj posiada swoje pola namiotowe. W niektórych krajach można pod namiotem nocować  na “dziko”, w innych niestety nie. Spanie w hamaku jest  już mniej popularne. Ale czy jest to dobra alternatywa dla namiotu?

Hamak czy namiot? Co jest wygodniejsze?

Jeżeli chcemy skutecznie porównać hamak czy też namiot na początki musimy określić co dla nas podczas noclegu w terenie jest najważniejsze. Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że to będzie komfort.

Komfort to oczywiście wygoda ułożenia ciała, twardość, czy komfort termiczny. Każdy z nas jest inny i każdy będzie miał inne preferencje. Czasami jest tak, że nawet doświadczoną osobę mogą zaskoczyć ludzie, które podczas nocowania w lesie mają swoje “fobie” np. noże typu karambit do obrony przed niedźwiedziem, pająki, owady latające, żmije, itp… Więc zaczynamy.

Hamak plusy i minusy

Pozwólcie, że na początku omówię hamak. Uwielbiam dyndać na hamaku i zawsze preferuję w nim nocleg. Czy jest lepszy od namiotu? Hamak zarówno jak i namiot ma swoje plusy i minusy. W przypadku hamaka, ludzi zniechęca ułożenie sylwetki podczas noclegu. Ciało jest ułożone na wzór banana. Taka sylwetka ułożenia ciała podczas snu jest niewygodna. Często człowiek budzi się z odczuciem “połamania”  W tym wypadku całkowicie muszę się zgodzić z tą opinią, ale mam swój kontrargument, który warty jest przeczytania.

Hamak nie jest najważniejszą potrzebą dnia codziennego dlatego też ludzie kupują hamaki tanie, marketowe, czy też w Decatlonie (ten akurat jest świetnym hamakiem). W takich hamakach rzeczywiście sylwetka podczas snu to istny “banan”. Mnie osobiście, na początku mojej przygody z hamakowaniem też troszeczkę to przeszkadzało. Do czasu kiedy pierwszy raz położyłem się w hamaku asymetrycznym. Hamak asymetryczny sprawia, że zamiast leżeć w hamaku jak banan leżymy na wprost. Oczywiście takie rozwiązania są droższe, a nawet dużo droższe, ale uwierzcie mi, spanie w takim hamaku to istna przyjemność.

Największe atuty spania w hamaku

hamak czy namiot

Zdecydowanie największym atutem spania w hamaku jest izolacja od ziemi. Hamak idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie powstaje ryzyko podmoknięcia terenu, na którym biwakujemy. To, że rozbijając hamak w terenie gdzie jest sucho nie oznacza, że rano też będzie w tym miejscu sucho.

Hamak daje nam możliwość pełnej izolacji od ziemi. Oczywiście, aby komfortowo spać w terenie w hamaku należy zaopatrzyć się w tgz. tarp. Czyli plandekę, którą możemy rozwiesić nad hamakiem, aby skutecznie chroniła nas przed opadami atmosferycznymi. Odpowiednio dobrany hamak wraz z tarpem zdecydowanie ma mniejszą masę niż namiot. Jest to ogromny plus kiedy w naszym ekwipunku liczy się waga.

Hamak w porównaniu do namiotu niestety nie jesteśmy w stanie rozbić się w każdych warunkach, ponieważ potrzebujemy jakiegoś punktu zaczepienia. Nie zawsze on jest. W mojej karierze turystycznej tylko raz miałem taką sytuację, że miałem kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca pod miejsce biwakowe. Po prostu nie było drzew. W tym wypadku namiot przewyższa hamak.

Ogromnym plusem wiszenia w hamaku jest kontakt z naturą. Nie zamykamy się w namiocie i nie odcinamy się od natury. Owszem namiot zabezpiecza nas przed robactwem i komarami, ale i producenci hamaków również znaleźli na to sposób. Zaczęli do swoich ofert dodawać hamaki z moskitierą.

Hamak jest więc idealną opcją dla osób, które nastawiają się na kontakt z naturą. Oczywiście świetnie sprawdzi się jako nasze miejsce do spania, ale wtedy koniecznie musimy do niego dokupić tgz. tarp.

Zobacz nasz film

Jedna odpowiedź do “Hamak czy namiot?

  1. leśny pisze:

    Brednie. Dobry namiot nie podmaka nawet jak stoi w 5 cm kałuży. Tego oczywiście nie potrafi namiot za 2 stówki. Hamak lżejszy od namiotu? Naprawdę? Mój lekki waży 250 gram z karabińczykami. Dokupiłem do niego taśmy. I teraz waży 470 gram. Tarpów mam kilka. Niestety wytrzymałość ściśle jest związana z ich masą. Akurat te chroniące hamak przed wiatrem muszą być spore i wytrzymalsze. Taka realna masa to ok. 600 gram. Nie zawsze da się je przywiązać do drzew. Te kilka śledzi i linki swoje ważą. 200 gram. Zestaw ma więc ok. 1300 gram i to bez moskitiery która ważą 300-500 gram. Trzeba więc taki hamak porównywać z namiotem jednoosobowym o wadze 1600-1800 gram. Taki oczywiście sporo kosztuje. A hamak jest może tańszy?? To co wymieniłem to ok 600 zł kosztuje. Za tyle kupię namiot o wadze 1700 gram.
    Można kupić jakiś tani hamak ze zintegrowana moskitierą za 100-200 zł i za 150 zł tarp i za 50 zł śledzie linki. Całość przekroczy 2 kg wagi. Za 350 zł kupi się 2 osobowy namiot o wadze 2 kg. Gdzie ta przewaga???
    Hamak na pewno mniej ingeruje w przyrodę. Namiot zostawia ślad. W obszarach trudnych – daleka północ, wysokie góry widoczny miesiącami. przy intensywnym ruchu turystycznym to już poważny problem i wymaga rozważnego wyboru miejsca pod namiot.

Dodaj komentarz